Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - HARO eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

HARO

Elektronizując mieszkanie/dom zawsze staje się przed dylematem jak połączyć wszystkie moduły aby ze sobą współpacowały. Swojego czasu wybrałem do tego sieć RS485 i zaprojektowałem i zbudowałem szereg modułów pracujących w tej sieci (NAVI, MANO, SALI, TORI itd). Przyszedł jednak czas kiedy pojawił się projekt urządzenia na tyle oddalonego od sieci że należało poszukać innego medium transmisyjnego. Po analizach wybrałem radiowy moduł transceiver RFM75. Należało więc spiąć istniejącą sieć RS485 z urządzeniem z modułem RFM75 logicznie. Tak powstał interfejs "HARO".

Moduł składa się z dwóch zasilaczy (3V - mikrokontroler i moduł RFM75 oraz 5V - sterownik magistrali RS486) pobierających zasilanie (12V) z bezpośrednio magistrali RS485 (piny 1,2,3 - +12V, piny 6,7,8 - masa), sterownika magistrali na układzie SN75176, mikrokontrolera PIC16LF876 oraz modułu RFM75. Moduł pracuje jako "Slave" co oznacza że oczekuje komend z magistrali RS485. Logika pracy jest następująca: moduł otrzymuje od "Mastera" (na przykład komputer) ramkę (stała długość 20 bajtów) zawierającą rozkaz, analizuje go i jeśli dotyczy samego modułu (HARO) odpowiada a jeśli dotyczy modułu pracującego radiowo ustawia parametry transmisji (kanał oraz adres) oraz przekzuje rozkaz. Następnie przechodzi do oczekiwania na odpowiedź którą zwrotnie magistralą RS485 odsyła do Mastera.

Program obsługi został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany kompilatorem XC8 w wersji 1.36.

Zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania testera oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki drukowanej.
- Program w wersji źródłowej.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa (www.jacktronic.pl).
- Mikrokontrolery (www.allegro.pl).
- Pozostałe elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2022