Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - OTIS eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

OTIS

Miło sobie wieczorem usiąść, włączyć film, zgasić światło i poczuć się jak w kinie. I tutaj pojawia się mały problem z naszymi oczami które taka sytuacja męczy. Dlatego warto mieć włączone jakieś przyćmione światło aby nasze oczy miały punkt odniesienia. A najlepiej aby to światło znajdowało się za naszym telewizorem. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie projekt OTIS.

Zasadniczo projekt składa się z trzech listw diod led połączonych razem i zakończonych wtykiem DC 2.1 mm oraz zasilacza ze zdalnym sterowaniem. Paski diod zostały przyklejone z lewej strony, prawej oraz góry tyłu telewizora. Układ zasilania składa się z zasilacza małej mocy na potrzeby logiki oraz zasilacza dużej mocy do zasilania diod załączanego przekaźnikiem. Układ elektroniczny został podzielony na dwie płytki. Część wysokonapięciowa zawierająca filtr przeciwzakłoceniowy wraz z przekaźnikiem znaduje się na jedenj natomiast stabilizatory, logika i układ sterowania diodami na drugiej. Transformatory zostały przykręcone do dolnej części obudowy. Jako transformator zasilający logikę został użyty miniaturowy dwu watowy transformator odzyskany z głośników komputerowych. Transformator zasilający diody led to transformator toroidalny TST20/005 14V/1.42A. W układach zasilania pracują stabilizatory 7805 i LM2576/12V w standardowych konfiguracjach rozszerzonych o diody led sygnalizujące obecność napięć. Układ logiki został zrealizowany na mikrokontrolerze PC16F876. Aktualny poziom jasności podświetlania jest wizualizowany za pomocą 10 diod led (4 żółte, 4 zielone oraz 2 czerwone). Do ich sterowania zastosowano układy ULN2003 aby odciążyć mikrokontroler. Złącze JP6 służy do podłączenia odbiornika podczerwieni. Złącze ICSP JP1 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Podczas programowania należy pamiętać o rozłączeniu zwory JP2 aby zasilić tylko programowany układ. Listwy diod led są sterowane sygnałem PWM (zmienne wypełnienie impulsu) z wyjścia RC2 poprzez transoptor IC4 i tranzystor BUZ11. Poziom jasności możemy regulować w zakresie od 1 do 255. Urządzeniem sterujemy za pomocą 5 przycisków. Załączamy/wyłaczamy przyciskiem standardowym przyciskiem włącz/wyłacz (przeważnie czerwony). Przyciskami góra/dół zmieniamy o jednostkę a przyciskami lewo/prawo o 25 jednostek.

Programy obsługi mikrokontrolera zostały napisane w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowane do formatu HEX kompilatorem XC8. Tutaj mała uwaga. Ze względu na procedury czasowe (procedura dekodowania komendy z pilota) które zostały wyliczone dla konkretnej wersji kompilatora program powinien być skompilowany kompilatorem XC8 w wersji 1.12. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich. Myśle że jest on na tyle przejrzysty iż nie wymaga dodatkowego komentarza.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania sterownika oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloku wysokiego napięcia.
- Schemat montażowy bloku wysokiego napięcia.
- Projekt płytki drukowanej bloku wysokiego napięcia.
- Schemat ideowy bloku głównego.
- Schemat montażowy bloku głównego.
- Projekt płytki drukowanej bloku głównego.
- Program w wersji źródłowej bloku głównego.
- Program w wersji skompilowanej bloku głównego (hex).

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa Z4A (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2022