Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - SALI eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

SALI

Posiadamy coraz więcej sprzetu elektronicznego. Routery, huby, dyski sieciowe itd. Warto czasami ten sprzęt ukryć w szafce przez co nie bedzie sie tak kurzył i oczywiście wzrośnie estetyka. Niestety taki sprzęt wytwarza sporo ciepła i po pewnym czasie temperatura w szafce staje sie niebezpiecznie wysoka. Warto wiec taką szafkę przewietrzyć i wyciągnąć ciepłe powietrze. Miałem podobny problem więc zaprojektowałem SALI.

Jest to czterostrefowy sterownik wentylatorów. Wentylatory są załączane i wyłączane na podstawie ustalonej histerezy. Pomiary są dokonywane czujnikami DS18B20. Sterownik konfigurowany jest poprzez sieć RS485. Każdy sterownik ma unikalny adres w sieci.

Schemat ze względu na swoją prostotę nie wymaga omówienia. Złącza J1 do J4 służą do podłączenia czujników DS18B20. Złącza JP9 do JP12 służą do podłączenia wentylatorów (12V, 0,1A). Do złącza J10 podłączamy zasilacz wtyczkowy stabilizowany 12V o wydajności przynajmniej 6W. Złącze ICSP JP1 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Podczas programowania należy pamiętać o rozłączeniu zwory JP2 aby zasilić tylko programowany układ.

Program obsługi mikrokontrolera został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem XC8. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania zasilacza oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki.
- Projekt panelu przedniego.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023