Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - WIND eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

WIND

Wszystko zaczeło się od płytki drukowanej pokrytej kalafonią która niechciała wyschnąć ale od początku. Po wykonaniu obwodu drukowanego, polutowaniu i sprawdzeniu na koniec pokrywam go warstwą kalafoni rozpuszczonej w izopropanolu. Po wyschnięciu tworzy warstwę kalafoni która ogranicza wpływ warunków atmosferycznych a tym samych utleniania sie ścieżek. No właśnie i tutaj był problem ponieważ czas schnięcia grubszej warstwy kalafoni trwał kilkanaście godzin. Aby ten czas skrócić postanowiłem zrobić prostą suszarke przewiewającą powietrzem nad płytką wykonaną na wentylatorze od zasilacza ATX. I tak z prostego projektu rozrósł się do urządzenia widocznego na zdjęciach poniżej.

Z założenia suszarka miała się składać z dwóch wentylatorów sterowanych sygnałem PWM (zmienne wypełnienie impulsów) z możliwością regulowania od 10% do 100% z krokiem 10% oraz z zegarem zliczającym czas suszenia do 99 godzin.

Wszystkie szczegóły konstrukcyjne widać na załączonych zdjęciach. Co do konstrukcji elektronicznej zasadniczo możemy rozróżnić (uwzględniając również podział na obwody drukowane) siedem bloków. Blok wysokiego napięcia zawierający filtr przeciwzakłoceniowy. Blok stabilizatorów zawierający stabilizator 12V na potrzeby zasilania wentylatorów oraz stabilizator 5V do zasilania części systemowej (wyświetlaczy, dwóch mikrokontrolerów oraz wzmacniacza małej częstotliwości). Kolejnym blokiem jest zespół wyświetlaczy wraz z trzema przyciskami sterującymi. Sterowanie wyświetlaczami zostało zrealizowane na specjalizowanych sterownikach MBI5167 które są do kupienia w sklepie wysyłkowym MARITEX. Następnym blokiem jest blok dźwięku zrealizowany na mikrokontrolerze PIC16F684. Właściwie jego jedynym zadaniem jest wygenerowanie krótkiego dźwięku po naciśnięciu przycisku lub sygnału błędu. Mikrokontroler programujemy w układzie za pomocą złącza JP4. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Wybór rodzaju generowanego dźwięku odbywa się poprzez wysłanie odpowiedniej komendy magistralą szeregową z mikrokontrolera głównego. Sygnał dźwiękowy jest odbierany z wyjścia RC5 i podawany na kolejny blok wzmacniacza małej częstotliwości zeralizowanego na LM386. Poziom sygnału regulujemy za pomocą R7. Do złącza JP6 możemy podłączyć miniaturowy przetwornik piezoelektryczny lub mały głośnik. Kolejnym blokiem jest mikrokontroler główny zarządzający całą suszarką. W bloku tym pracuje PIC16F648. Złącze ICSP JP3 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Złącza JP1 i JP2 służą do dołączenia bloku wyświetlaczy i przycisków. Ostatnim blokiem jest układ sterowania wentylatorami na który skłąda się transoptor CNY17-4 oraz tranzystor BUZ11.

Programy obsługi mikrokontrolera głównego i dźwięku modułu zostały napisane w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowane do formatu HEX kompilatorem XC8 (główny) i HITECH (dźwięk). W przypadku potrzeby wprowadzenia zmian w module dźwiękowym należy go dostosować do kompiltora XC8. Kody programów zostały podzielone na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich. Myśle że jest on na tyle przejrzysty iż nie wymaga dodatkowego komentarza.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania suszarki oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jej budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloku wysokiego napięcia.
- Schemat montażowy bloku wysokiego napięcia.
- Projekt płytki drukowanej bloku wysokiego napięcia.
- Schemat ideowy bloku stabilizatorów.
- Schemat montażowy bloku stabilizatorów.
- Projekt płytki drukowanej bloku stabilizatorów.
- Schemat ideowy bloku wyświetlaczy i przycisków.
- Schemat montażowy bloku wyświetlaczy i przycisków.
- Projekt płytki drukowanej bloku wyświetlaczy i przycisków.
- Schemat ideowy bloku głównego i dźwięku.
- Schemat montażowy bloku głównego i dźwięku.
- Projekt płytki drukowanej bloku głównego i dźwięku.
- Program w wersji źródłowej bloku dźwięku.
- Program w wersji skompilowanej bloku dźwięku (hex).
- Program w wersji źródłowej bloku głównego.
- Program w wersji skompilowanej bloku głównego (hex).

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023