Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - HOTA eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

HOTA

W swoich konstrukcjach konserwatywnie używam elementów przewlekanych (THT). Ale cóż świat poszedł do przodu i coraz więcej elementów jest już wykonywanych tylko w technologii SMT. O ile wyprowadzenia są w odstępach 50 milsów a ścieżki mają grubość od 20 milsów w góre świetnie sprawdza się metoda wykonywania obwodów drukowanych metodą termotransferu (żelazkową). W przypadku cieńszych scieżek niestety czasami zdażają się niezauważalne gołym okiem przerwy, nieruwnomierności w rozkładzie toneru, zgrubienia, przewężenia itd. Tutaj z pomocą przychodzi metoda fotochemiczna czyli pokrywanie płytki lakierem fotoaktywnym, naświetlaniem, wywoływaniem oraz wytrawianiem. Jako że i mnie się przytrafiły takie układy postanowiłem rozbudować warsztat o suszarkę oraz naświetlarkę do metody fotochemicznej.

Do budowy suszarki postanowiłem wykorzystać najzwyklejszą małą suszarkę do włosów. Suszarkę taką można kupić za kilkadziesiąt złotych. Pozostało dobudować do tego obudowę, sterownik czasowy wraz z termostatem.

Obudowa (zdjęcia poniżej) została wykonana z płyty meblowej (laminowanej) o grubości 18 mm. Wnętrze zostało dodatkowo wyklejne folią aluminiową naklejoną na cienki styropian oraz uszczelnione aluminiową taśmą samoprzylepną do uszczelniania instalacji kominowej dzięki.

Elektronikę sterującą suszarkę można podzielić na kilka bloków. Pierwszym blokiem jest zasilacz. Składa się z filtra zakłuceń, transformatora sieciowego oraz stabilizatorów 12V i 5V wykonanych na układach 7812 i 7805 pracujących w standardowej konfiguracji. Następnymi blokiem są zespóły wyświetlaczy wraz z przyciskami sterującymi znajdujący się płycie czołowej. W bloku tym pracują zielone wyświetlacz wraz z driverami szeregowymi MBI5167. Ostatnim blokiem jest główny układ logiki zrealizowany na mikrokontrolerze PIC16F876A wraz z układem generatora dźwięków opartym na mikrokontrolerze PIC16F684 wraz ze wzmacniaczem małej częstotliwości LM386, pamięć 24C08 służąca do zapamiętywania nastaw oraz ukłądu rtc zrealizowanego na PCF8563.

Programy obsługi mikrokontrolerów głównego i dźwięku zostały napisane w języku C w środowisku MPLAB IDE oraz skompilowane do formatu HEX kompilatorem HITECH. Kody programów zostały podzielone na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania suszarki oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jej budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloku głównego.
- Schemat montażowy bloku głównego.
- Projekt płytki bloku głównego.
- Schemat ideowy bloku wyświetlaczy czasu.
- Schemat montażowy bloku wyświetlaczy czasu.
- Projekt płytki drukowanej bloku wyświetlaczy czasu.
- Schemat ideowy bloku wyświetlaczy temperatury.
- Schemat montażowy bloku wyświetlaczy temperatury.
- Projekt płytki drukowanej bloku wyświetlaczy temperatury.
- Projekt panelu przedniego.
- Program w wersji źródłowej bloku głównego.
- Program w wersji skompilowanej bloku głównego.
- Program w wersji źródłowej bloku dźwięku.
- Program w wersji skompilowanej bloku dźwięku.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023