Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - LEDA eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

LEDA

W swoich projektach często używam wyświetlaczy siedmiosegmentowych. Standardowe sterowniki najczęściej wyświetlają tylko cyfry. Przeglądając internet znalazłem ciekawy układ drivera led MBI5167. Jest to ośmioliniowy sterownik diod led z wejściem szeregowym oraz wyjściem do połączeń kaskadowych. Jak to bywa z nowymi układami postanowiłem zrobić zestaw testowy.

Układ składa się z zasilacza ze stabilizatorem 7805, logiki na mikrokontrolerze 16F684, drivera led MBI5167 oraz jednosegmentowego wyświetlacza. Dzieki układowi testowemu udało mi się dokładnie ustalić niezbędne parametry pracy drivera do późniejszych zastosowań. W załączeniu przykładowy program wyświetlający dużą literę C oraz jej odbicie. Złącze ICSP JP1 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK).

Program obsługi mikrokontrolera został napisany w języku C w środowisku MPLAB IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem HITECH. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania zestawu uruchomieniowego oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki drukowanej.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej (hex).

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023