Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - LOKI eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

LOKI

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zautomatyzowania oświetlenia w domu. Chodzi oczywiście o to aby nie biegać do przełącznika. Ale każda lampa jest inna i potrzebuje innego "impulsu" do tego aby się włączyć. Dwie z nich idealnie nadawały się do załączania dźwiękiem (klaśnięcie, głośniej wypowiedziane słowa itd). I tak powstał projekt LOKI.

Zasadniczo został podzielony na dwie płytki co widać na załączonych zdjęciach. Pierwsza zawiera blok zasilania wraz z przekaźnikiem sterującym (włączającym) lampe. Druga to logika wraz z blokiem wzmacniacza i układu kształtowania impulsów. Blok zasilania (5V) został zrealizowany na elementach tłumienia zakłóceń, transformatorze 9V i 1,5VA oraz stabilizatorze 7805 pracującym w katalogowej konfiguracji. Na drugą z płytek składa się wzmacniacz mikrofonowy zrealizowany na LM358, układ kształtowania impulsu (100ms) zrealizowany na NE555 oraz układ logiki na PIC12F629. Aktualna wersja programu zlicza 5 impulsów w ciągu sekundy i dokonule zmiany stanu przekaźnika na przeciwny. Złącze ICSP JP1 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Podczas programowania należy pamiętać o rozłączeniu zwory JP2 aby zasilić tylko programowany układ. Na zakończenie mała uwaga. Na zdjęciach widać mikrofon umieszczony wewnątrz skrzyni lampy. W testach okazało się iż po zamknięciu pokrywy układ przestał reagować na dźwieki. Dlatego w ostatecznej wersji mikrofon został umieszczony w wywierconym z boku otworze.

Program obsługi mikrokontrolera został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem XC8. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania interfejsu oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy bloków zasilania i przekaźnika.
- Schemat montażowy bloków zasilania i przekaźnika.
- Projekt płytki drukowanej bloków zasilania i przekaźnika.
- Schemat ideowy bloków logiki, wzmacniacza i układu kształtowania.
- Schemat montażowy logiki, wzmacniacza i układu kształtowania.
- Projekt płytki drukowanej logiki, wzmacniacza i układu kształtowania.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).
- Elementy mechaniczne (www.castorama.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2022