Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - TERO eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

TERO

Projektując urządzenie elektroniczne czasami napotykamy na potrzebę wizualizacji na przykład pomiaru. Osobiście konserwatywnie lubie stosować wyświetlacze siedmiosegmentowe. Do ich sterowania używam układu MBI5167 który jest ośmiokanałowym driverem z regulacją prądu oraz sterowaniem szeregowym. Kolejną sprawą jest kwestia regulacji jasności wyświetlaczy w zależności od poziomu oświetlenia pomieszczenia. I tutaj właśnie jest miejsce na TERO jako moduł uruchomieniowy układu MBI5167 oraz opcjonalnego sterowania jasności wyświetlania.

Projekt składa sie z kilku niezależnych modułów. Zasilacz ze stabilizatorem 7805, logiki na mikrokontrolerze 16F684, drivera led MBI5167 wraz z wyświetlaczem oraz szeregu pomocniczych elementów (tranzystorów, transoptora, wzmacniacza operacyjnego, diod led oraz przycisków) za pomocą których możemy eksperymentalnie tworzyc dowolne konfiguracje sterowania jasnością. Złącze ICSP JP7 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Złącze JP4 sluży do odłączenia podczas programowania pozostałych elementów układu.

Program obsługi mikrokontrolera został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem XC8. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania zestawu uruchomieniowego oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki drukowanej.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej.

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023