Elektronika, mikrokontrolery, programowanie, komputery, sieci ... to moja praca i moje hobby
Menu Elektronika - projekty - TESI eKamSoft.pl  

Start
O mnie
Copyright
Elektronika
- Poradniki
- Projekty
- Linki
Kociaki
Kontakt

TESI

Wszystko zaczeło się od tego że potrzebowałem przetestować pewną procedurę generującą określone przebiegi. Najłatwiej testować a przynajmniej mnie przy pomocy kolejno zapalanych diod led w chwilach gdy program dochodzi do określonego punktu. Jak pomyślalem taki i zrobiłem.

Zestaw uruchomieniowy posiada zasilacz wraz ze stabilizatorem na LM2576, osiem diod led podłączonych (i odłączalnych) do portu B mikrokontrolera, cztery przyciski podłączone (i odłączalne) do portu A wraz z podciągniecię do plusa zasilania, przycisk reset oraz systemową diodę LED która miganiem sygnalizuje poprawną pracę mikrokontrolera. Złącze ICSP JP7 służy do programowania mikrokontrolera w układzie. Jego układ pinów jest zgodny pod względem kolejności z programatorem PICKIT 2 (Vpp,Vdd,Vss,DAT,CLK). Podczas programowania należy pamiętać o rozłączeniu zwory JP4 aby zasilić tylko programowany układ.

Przykładowy program obsługi mikrokontrolera (licznik binarny) został napisany w języku C w środowisku MPLAB X IDE oraz skompilowany do formatu HEX kompilatorem XC8. Kod programu został podzielony na kilka bloków rozdzielonych nagłówkami z komentarzy które wyjaśniają pełnione zadanie każdego z nich. Myśle że jest on na tyle przejrzysty iż nie wymaga dodatkowego komentarza.

Na zakończenie zestawienie materiałów i linków niezbędnych/przydatnych do wykonania mini zestawu uruchomieniowego oraz kilka zdjęć ilustrujących szczegóły jego budowy oraz funkcjonowania.

- Schemat ideowy.
- Schemat montażowy.
- Projekt płytki drukowanej.
- Program w wersji źródłowej.
- Program w wersji skompilowanej (hex).

- Laminat, chemia do płytek drukowanych (www.tele-elektronika.com.pl).
- Obudowa (www.jacktronic.pl).
- Elementy elektroniczne (www.maritex.com.pl).

Rafał Szulc


Copyright (c) by eKamSoft 1974-2023